Barevná typologie X.-Výběr šperků

5. září 2007 v 22:02 | deni |  :.styl.:
Výběr šperků je velmi důležitý a dokáže podtrhnout nebo zničit celkový dojem.
Jarní typ
Šperky typické pro tento barevný typ by měly být jemné a něžné, jako je on sám. Ovšem co musí oželet na mohutnosti a velikosti šperků, může si vynahradit v barevnosti. Sytá tyrkysová, žlutý topas, modrý safír nebo zlatavý jantar vypadají v ladění jarního typu velmi hezky. Také šperky z korálů nebo rohoviny smetanového odstínu, případně stejně zbarvená umělá hmota působí velmi přirozeně a zajímavě. Pokud jde o zlato, hodí se jeho teplé odstíny - žluté nebo načervenalé, nemělo by být bílé, stejně jako by ženy jarního typu neměly volit stříbrné šperky. Perly by měly mít odstín krémově bílý nebo nažloutlý.
Letní typ
Letní typ je, pokud jde o šperky, ušlechtilost a noblesa sama, zvláště vhodné jsou stříbrné šperky s matným nádechem až dočerna, ať nové nebo staré s patinou. Z barev jsou vhodné chladné a nepříliš výrazné odstíny. Velmi dobře vypadají jasné rubíny a granáty, zelený jadeit s modrým nádechem, jemně modrý akvamarín, ale i šedozelený achát. A jako stvořené jsou pro letní typ i diamanty a narůžovělé nebo šedé perly. Ani zlata se ženy tohoto typu nemusejí odříkat, jeho bílá nebo chladně červená varianta působí velmi čistě a dokonale.
Podzimní typ
Dřevo, rohovina, jantar, kůže, kostěné šperky či ozdoby z peří působí v ladění podzimního typu přirozeně a harmonicky. Ženy tohoto typu mohou zvolit i objemné a mohutné šperky, ovšem pouze v jemnějším barevném ladění, aby tyto doplňky nepůsobily příliš křiklavě a nepotlačily barvy oděvu. Zlatě žluté topasy, červené korály, žlutozelené jadeity, teplé acháty, to jsou minerály ladící s barvami podzimu. Podzimní typ nic nezkazí jakýmkoli zlatem v teplých odstínech, ovšem stříbru a bílému zlatu by se měl vyhnout. Velmi zajímavě ale naopak působí měď a bronz.
Zimní typ
Nápadnost a extravagance, to jsou synonyma pro šperky zimního typu. Je jako stvořený pro vše velké, třpytivé a blýskavé - diamanty, štrasy, krystaly a brilianty, předimenzované, výrazné náramky či náušnice působí na ženách zimního typu vyloženě draze, ať už jsou z drahého kamene nebo z plexiskla. Všechny drobné, jemné a filigránské šperky působí na zimním typu fádně, zatímco tmavé odstíny černého onyxu, jantaru, zeleného jadeitu nebo rudý rubín získají ještě více na kráse a dokonalosti. Jedna řada perel nestačí - vždy by jich mělo být víc, nejlépe vyniknou bílé, šedé nebo ušlechtilé černé. Z drahých kovů jsou nejvhodnější bílé zlato, platina, velmi vhodné je stříbro - černé nebo naopak velmi lesklé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký jste typ?

jarní typ 15.2% (15)
letní typ 27.3% (27)
podzimní typ 16.2% (16)
zimní typ 34.3% (34)
nevim 7.1% (7)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.