Hip-Hop styl

8. září 2007 v 18:42 | deni |  :.styl.:
Mohlo by se zdát, že při vyslovení slova "hip-hop" se vám vybaví černoští mladíci ověšeni tunami zlata, ve vytahaném a zbytečně velkém oblečení a v botách, o které každou chvíli zakopnou. Není to ovšem pravda. Pokud si něco takového myslíte, je to naprosto zkreslené, mylné a jste vedle.

Hip hop neomezuje, jestli jste muž či žena, afroameričan či běloch, starý nebo mladý. Hiphopperem může být kdokoli, kdo má k tomuto stylu "citový" vztah. Být správným hiphopperem také znamená se oblékat podle tohoto hudebního stylu. Ovšem nestačí jen vypadat jako hiphopper, musíte se tak také cítit.

V polovině 90.let se začalo prosazovat "gangsta styl" neboli oblečení inspirované vězeňským stylem. Velké kalhoty se začaly právě původně nosit ve vězení, neboť se do nich vešlo daleko více než do upnutých. Začaly se nosit vojenské bundy s kožešinou na kapuci, teplákové soupravy, flanelové košile, boty a to především armádní a farmářské, ale také takzvané "číny". Do módy hip hopu se postupem času vloudila také elegance, ale ne elegance typicky uhlazená. I tento prvek přetrval dodnes, i když ne v původní míře.
Pravdou zůstává, že k hip hopu neodmyslitelně patří zlaté a platinové mohutné řetězy s velkými přívěsky. U hip hopových star především s nemalým počtem drahých kamenů a to hlavně diamantů. Zlato je in a tak ho můžeme také vidět v ústech nejednoho "hoppera". Velké prsteny či víceprsté prsteny jsou součástí image. Mezi doplňky můžete také započítat kšiltovky, které bývají na hlavě převážně šikmo nebo kšiltem dozadu. Hoppeři nenosí jen kšiltovky, ale také šátky či DooRag (něco jako šátek).

Jaké pak obutí zvolit? Obuv není jen tak ledajaká. Hiphoppeři nosí volnější obuv s velkým povoleným jazykem a širokými tkaničkami, které z pravidla nezavazují "na mašličku", ale ani je netahají po zemi. Budete-li si chtít takové boty pořídit, zajděte si do specializovaného obchodu. Několik takových naštěstí u nás funguje.

Co se týče oblečení, zde platí, že čím níže máte rozkrok u kalhot, tím větší jste frajer. Pravidlem bývá, že jsou posazené velmi nízko, tak že odkrývají spodní prádlo. Tento záměr mnohdy odkrývá značkové prádlo, na kterém si nechává záležet snad každý.

Trička jsou jak jednobarevná, tak s potisky či nápisy. Když mikina, tak jedině s kapucí. Nevyhýbají se ani košilím, ale nejsou to žádné "elegantní" košile s manžetovými knoflíčky. Pod košili si zásadně oblékají tričko, nejčastěji bílé barvy. Hoppera můžeme také vidět v jednobarevném nátělníku.
To by bylo oblečení pro hoppery. A co hopperky? Ani ty nepřichází zkrátka. Pokud si nedokážete představit, v čem chodí ženy žijící hip hopem, podívejte se třeba na známou rapperku Missy Elliot. Má svůj styl, je svá a pro mnohé je příkladem. Nosí výrazné šperky, náušnice, řetízky, přívěšky, prsteny. Na hlavě jí snad nikdy nechybí kšiltovka. Bundičky, mikiny, sukýnky, trička, trika, teplákové soupravy a další a další. Bez obav si vezme na sebe kozačky a nebo tenisky. Kloubí prvky ženskosti a klasického hip hopu.

Dámská a pánská móda byla prakticky do 90. let stejná. Kimmora Lee Simmons je ženou, která se to rozhodla změnit. Navrhla svou vlastní kolekci, kde se kloubí něžnost ženy, jejího půvabu a krásy. Dala vyniknout ženskosti i v oděvním odvětví, které je inspirované právě tímto hudebním stylem. Její kolekce se zrodila pod názvem "Baby Phat".

Nejznámější hip hopová skupina 90. let Wu-Tang-Clan neovlivňuje jen hudební scénu, ale také začali působit na poli oblékání. Od roku 1995 vyrábějí vlastní kolekce oblečení pod značkou Wu-Wear. Již zmiňovaná hopperka Missy Elliot se v roce 2002 dala na dráhu návrhářky a vrátila se k původní hip hopové módě z 80.let.

Nyní vytvořila další svou vlastní řadu oblečení ve spolupráci s firmou Adidas a vznikla tak kolekce Respekt M.E. (M.E. = Missy Elliot). 50 Cent má značku G Unit, Eminem má svou kolekci Shady, Jay Z vlastní módní značku Rocawear, Diddy má pod svými křídly oblečení s názvem Sean John, jméno hoppera 2Pac R.I.P. patří ke kolekci Makaveli.
Na českém trhu je dostupné především oblečení značek Mass, Fokuz, Moro, Prosto, Clinic, Illmatic, Sean John, New Era, Soul, Nike, Adidas, Ecko, Southpole, MC, Pucca. Jak tomu bývá i u hudebních prvků, které se mnohdy prolínají, nejinak je tomu i u módy. Prvky hip hop módy můžete také vidět u skaterů a raperů.

Unikátní kousky můžete pořídit jedině ve specializovaných prodejnách, kterých je zatím u nás jak šafránu. Pokud si budete myslet, že vám pomůže internetový vyhledávač, zobrazí se vám několik málo prodejen jen v těch největších českých městech. Některé obchody také nabízejí prodej na dobírku, což vám stroprocentně zpříjemní nakupování a odpadne vám tak například cesta do vzdáleného města. Zkrátka pokud jednou dobře vyberete oblečení podle svých představ, vracejte se pro další a další.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.